Hayatı Konuşalım

Her gün, hayatını güzelleştirmek için yeni bir fırsat, taze bir başlangıçtır. Taze başlangıçlar için, hem su tüketim alışkanlıklarının yaşantımızdaki etkilerine hem de hayatı daha da güzelleştirecek önerilere göz atıyoruz. Hayatımızın vazgeçilmez parçası su ve yeterli miktarda su tüketiminin önemini keşfederken hayatı konuşuyoruz. Sen de kendin ve sevdiklerin için hayatı güzelleştirecek önerileri keşfet, kolay ve etkili ipuçlarıyla gününe güzellik kat! Su Hayat’tır, Hayat Güzel…

Evden çalışırken yaratıcılığınızı koruyarak konsantrasyonunuzu arttıracak bu ipuçlarını mutlaka deneyin!

İletişim teknolojilerinin geldiği son noktada artık pek çok şirket ekiplerinin evden çalışmasını destekliyor. Bu durum herkes için olumlu değişikliklere fırsat veriyor: Sabah trafiğine takılmamak, giyim gibi kişisel ihtiyaçlara daha az para harcamak, molalarda evdeki işleri halletmek, çocuklara bakacak birini bulmak zorunda olmamak gibi...

Yine de evden çalışanları bazı zorlukların beklediğini de kabul etmek gerekiyor. Bunların ilki iş motivasyonunu koruyarak ortaya verimli bir çalışma çıkarabilmek. Eğer siz de evden çalışırken konsantre olmakta zorlanıyorsanız doğru yerdesiniz. Evden çalışanlar için derlediğimiz motivasyon attıracak önerilerle daha verimli bir çalışma düzenine kavuşabilirsiniz.

Düzenli Çalışma Alanı Hazırlayın
Yapılan araştırmalar çalışanların dağınık bir ortamda zor motive olup daha az üretebildiğini ortaya koyuyor. Çalıştığınız odadaki gereksiz ve karmaşa yaratan eşyaları ortadan kaldırmanız size iyi hissettirecek. Çevredeki uyaranlar azaldığı için işinize olan konsantrasyonunuz da artacaktır.

Güne Erken Başlayıp Planlı Olun
Evden çalışıyor olsanız da iş disiplini kazanabilmek için kendinize günlük bir rutin belirlemelisiniz. İşe başlama saatinizden daha erken kalkarak, çalışma saatine kadar kahvaltınızı yapacak ve 1 fincan çay / kahve içecek vakti yaratmalısınız. Bu sayede işe başlarken uyanık ve konsantre bir durumda olabilirsiniz. Üstelik çalışırken acıkan karnınız yüzünden işe ara vermenize de gerek kalmaz.

Çalışmaya Başlarken Üstünüzü Değiştirin
Ne yazık ki evden çalışanların en çok yaptığı yanlışlardan biri rahat kıyafetlerle, hatta pijamayla çalışmak oluyor. Evet bu çok konforlu bir durum ancak çalışmak için yeterince motive edici değil! Sizi rehavete sürüklemeyecek kıyafetler seçerek her gün mutlaka çalışmaya başlamadan önce üstünüzü değiştirmenizi, yine rahat ama iş odaklı kıyafetler seçmenizi öneriyoruz.

Tüm İhtiyaçları Önceden Hazırlayın
Çalıştığınız ortamı ya da en azından masanızı çalışmayı planladığınız süre içinde kalkmanıza gerek kalmayacak şekilde düzenleyin. Elektronik ihtiyaçlarınız, not kağıtlarınız, kaleminiz, bilgisayarınız, klasörleriniz ve hatta atıştırmalıklarınız, çalışırken size ne gerekiyorsa... Bu sayede yaptığınız işten çok uzaklaşmadan gereken her şeyi elinizin altında bulabilirsiniz. Çalışırken yudumlamak için masanıza bir şişe doğal mineralli Hayat Su koymayı da unutmayın! Dilerseniz masanıza oturmadan önce Rahatlatıcı Aromalı Su Tarifleri başlıklı yazımızda bulabileceğiniz doğal mineralli su ile hazırlanan tariflerden birini de hazırlayabilirsiniz.

Evdekilerle Programınızı Paylaşın
Evdeki diğer kişiler, sizin tüm gün orada olmanızı bir “tatil günü” gibi algılayabilir. Sizinle vakit geçirmek için dikkatinizi sık sık dağıtabilirler. Özellikle çocukların sizden sürekli bir şeyler istemesini engellemek için onlarla programınızı paylaşmanızı öneriyoruz. Çalışmanız gereken saatler olduğunu öğrendiklerinde sizinle iş birliği yapmak için düşündüğünüzden daha anlayışlı olabilirler. Verdiğiniz molalarda onlarla da ilgilenerek evde herkesi mutlu edecek zamanlar geçirebilirsiniz.

Her Gün Dışarı Çıkın, Hareket Edin
Evden çalışıyor olmanız sizi eve hapsetmemeli. Bunun için dışarıya çıkma alışkanlığınızı devam ettirin. Hareketsizliğin olumsuz etkilerine maruz kalmamak için her gün mutlaka açık havaya çıkarak zaman geçirin. Yürüyün, bisiklete binin veya merdiven inip çıkın. Dilerseniz açık havada spor yapmanın tadını çıkarın başlıklı yazımıza tıklayıp kendinize uygun olan bir spor türünü seçerek uygulayabilirsiniz. Egzersiz yapmanın konsantrasyon ve düşünme gücünü arttıran, aynı zamanda fiziksel sağlığınızı da koruyan önemli bir araç olduğunu söylemekte fayda var. En önemlisiyse tüm bu egzersizleri yaparken su tüketmeniz gerektiğini unutmayıp yanınıza 1 şişe Hayat Su almayı unutmayın.

Kaynaklar:

·        https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21228167/

·        https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5982081/

·        https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/exercise-can-boost-your-memory-and-thinking-skills

·        https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17921463/

 

Yazıyı Beğendiniz mi? Hemen hızlıca paylaşmaya ne dersin?
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Günde Ne Kadar Su İçmeliyiz?
Günde Ne Kadar Su İçmeliyiz?

Detayı Gör